دلار
فارسی
جستجو
صفحه مقالات و اخبار

مونوکسید کربن

مونوکسید کربن

سنسور مونوکسید کربن

سنسور مونوکسید کربن یا Carbon monoxide gas sensor چیست؟ سنسور مونوکسید کربن که با نام های هشداردهنده مونوکسید کربن یا آشکارساز مونوکسید کربن یا دتکتور مونوکسید کربن نیز شناخته میشود، یک وسیله ایمنی و حفاظتی است که می تواند افراد را از نشت گاز CO آگاه کند و به آنها کمک کند تا از مسمومیت با مونوکسید کربن فرار کنند. گاز مونوکسید کربن گازی سمی، بیرنگ و بی بو می باشد. این گاز با سوزاندن سوخت های فسیلی تولید می شود. سنسور مونوکسید کربن برای مهندسی برق و ساخت دستگاههای اندازه گیری با نام های : آشکارساز، دتکتور ، حسگر و ترانسمیتر مونوکسید کربن بکار می روند. و عموم مردم نمی توانند از آنها استفاده کنند.

سنسور مونوکسید کربن خانگی

سنسور مونوکسید کربن خانگی دستگاهی برای اندازه گیری گاز مونوکسید کربن در برای ایمنی افراد و حفاظت در محیط های خانگی و اداری بکار می رود. سنسور مونکسید کربن خانگی باید به تائید سازمان آتش نشانی رسیده باشد. دتکتور مونوکسید کربن خانگی مقدار غلظت گاز مونوکسید کربن را با زمان انتشار گاز اندازه گیری می کند و با توجه به استاندارد های آتش نشانی آلارم که معمولا بصورت صدا و چراغ می باشد را روشن می کند. منابع القوه تولید گاز مونوکسید کربن در خانه : بخاری سیار، اجاق گاز، آبگرمکن، پکیج، شومینه، گاراژ خودرو، بخاری، دودکش می باشد.

علائم مسمومیت با گاز مونوکسید کربن

- 50ppm بیشترین غلظت مجاز و بی خطر گاز CO که یک انسان سالم و بزرگسال در طی هشت ساعت مدام میتواند استنشاق نماید.
- 200ppm سردرد، احساس خستگی، تهوع و سرگیجه پس از دو تا سه ساعت قرار گرفتن در معرض گاز مونوکسید کربن
- 400ppm سردرد، تهوع و سرگیجه طی یک تا دو ساعت قرار گرفتن در معرض گاز مونوکسید کربن و خطر جانی پس از سه ساعت
- 800ppm سردرد، تهوع و سرگیجه پس از 45 دقیقه قرار گرفتن در معرض گاز مونوکسید کربن و غش کردن و بیهوشی پس از یک ساعت و مرگ طی دو تا سه ساعت
- 1600ppm سردرد، تهوع و سرگیجه پس از 20 دقیقه قرار گرفتن در معرض گاز مونوکسید کربن و مرگ طی یک تا دو ساعت

سنسور مونوکسید کربن گلخانه

سنسور مونوکسید کربن گلخانه برای نشت یابی بخاری ها در گلخانه بکار می رود. نشت گاز مونوکسید کربن بخاری و انتشار گاز در یک گلخانه خسارات سنگینی به گلخانه دار تحمیل می نماید. وجود غلظت های پائین در فضای گلخانه باعث از بین رفتن گیاهان می شود. گیاهان به گاز مونوکسید کربن بسیار حساس می باشند.

سنسور مونوکسید کربن پارکینگ

خوردروها یکی از منابع تولید کننده گاز مونوکسید کربن می باشد. و پارکینگ و گاراژ از مکان های پرخطر هستند که نصب سنسور مونوکسید کربن و دتکتور مونوکسید کربن الزامی می باشد. وقتی خودرو در یک فضای بسته مدت زمان کمی روشن باشد، به شدت گاز کربن مونوکسید در آن محل تمجمع می یابد. سنسور مونوکسید کربن پارکینگ عمومی و سنسور مونوکسید کربن پارکینگ مجتمع تجاری و اداری نقش بسازائی در تهویه پارکینگ داراست. سنسور مونوکسید کربن در پارکینگ دو نقش اساسی ایفا می کند. هم در تهویه پارکینگ بکار می رود و هم برای اعلام حریق در پارکینگ استفاده می شود. چون سنسورهای حرارتی و دودی در پارکینگ کارائی ندارند. دتکتور مونو کسید پارکینگ دارای خروجی های استاندارد : جریان، ولتاژ رله و پورت سریال می باشد. حسگر مونو کسید کربن پارکینگ بصورت آنلاین عمل می کند و به یک کنترل مرکزی وصل می شود و کنترل مرکزی وظیفه اصلی تهویه و تخلیه دود را بر عهده دارد. طبق ضوابط آتش نشانی نصب سنسور مونوکسید کربن پارکینگ عمومی و تجاری الزامی می باشد. سناریوی تهویه و اعلام حریق با توجه به الزامات آتش نشانی انجام می شود. بدلیل وجود دائمی گاز مونوکسید کربن در پارکینگ باید در انتخاب سنسور با کیفیت دقت نمود.

سنسور مونوکسید کربن اتاق دیزل

سنسور مونوکسید کربن دودکش نیروگاه

سنسور مونوکسید کربن موتورخانه

بدلیل حجم بالای احتراق در موتورخانه ساختمان ها و اتاق دیزل ژنراتورها و ژنراتورهای گازی اکسیژن در این محیط ها کم شده و نصب سنسور مونوکسید کربن برای تهویه مناسب ضروری می باشد.  سنسور مونوکسید کربن موتور خانه بصورت آنلاین عمل می کند و دارای خروجی های استاندارد می باشد. دتکتور مونوکسید کربن موتور خانه با دتکتور مونوکسید کربن خانگی متفاوت می باشد.

آنالایزر مونو کسید کربن

آنلایزر مونوکسید کربن برای اندازه گیری و سنجش گاز مونوکسید کربن یک فرآیند و آزمایش بکار می رود. این نوع فرآیندها غلظت های گاز متفاوتی تولید می کنند و بسته به کاربرد باید از سنسور مونوکسید کربن با غلظت متناسب آن فرآیند استفاده نمود. معمولا رنج های : 10ppm, 20ppm, 100ppm, 200ppm, 500ppm, 10000ppm, 20000ppm, 50000ppm  قابل تامین می باشد. خروجی آنلایزر مونوکسید کربن می تواند بصورت :نمایشگر، خروجی آنالاوگ، خروجی سریال و خروجی رله ای می باشد.

سنسور مونوکسید کربن تونل

در تونل ها بدلیل تردد بالای خودروها گاز مونوکسید کربن تجمع می کند. نصب سنسور مونوکسید کربن در تونل های طولانی الزامی می باشد. در صورت وجود غلظت های بالای مونوکسید کربن باید تهویه ها با تمام قدرت کار کنند. معمولا وضعیت هوا در تونل ها از راه دور با یک سیستم اسکادا مانیتورینگ می شود.

انواع سنسور مونوکسید کربن

انواع سنسور مونوکسید کربن توسط تولید کننده ها ساخته می شود. سنسورها از نظر تکنولوژی به : الکتروشیمیائی، نوری و ... تقسیم بندی می شوند. سنسور مونوکسید کربن الکتروشیمیائی معمولا در دسترس و از نظر قیمت مناسب تر می باشد. و از لحاظ تاثیر پذیری به انواع گازهای دیگر و رطوبت در 

قیمت سنسور مونوکسید کربن

قیمت سنسور مونوکسید کربن بستگی به: تکنولوژی ساخت سنسور مونوکسید کربن، رنج اندازه گیری، نام سازنده و عدم تاثیر پذیری به انواع گازهای و رطوبت دارد. معمولا سنسور مونوکسید کربن چینی به سایر گازها و همچنین رطوبت حساس هستند. توصیه می شود در خرید سنسور مونو کسید کربن به شرکت سازنده سنسور توجه ویژه شود. 

گاز مونوکسید کربن چیست؟

 گاز مونو کسید کربن CO گازی است سمی، بیرنگ، بیمزه و بی بو می باشد. که بسیار سمی بوده و بدون هرگونه علائم مشخصی هرساله موجب مرگ هزاران نفر در سراسر دنیا می شود. به همین دلیل به این گاز قاتل خاموش نیز گفته می شود. این گاز از سوزاندن سوخت های فسیلی تولید می شود. استنشاق گاز CO در غلظت های مختلف، اثرات بدی بر سلامتی خواهد داشت.

واحد اندازه گیری گاز مونوکسید کربن

- ppm غلظت گاز مونوکسید کربن بر مبنای تعداد مولکول این گاز در یک میلیون مولکول هوا

مونوکسید کربن دستگاه سنجش گاز مونو کسید کربن ( گاز CO) برای اندازه گیری گاز کشنده CO یا مونو اکسید کربن و تبدیل غلظت گاز Carbon Monoxide به سیگنال های استاندارد از قبیل: آژِیر، خروجی مدباس، خروجی 20 میلی آمپر، خروجی ولتاژ، خروجی رله ای جهت هشدار و ... بکار می رود. دستگاه اندازه گیری مونو اکسید کربن با نام های: ترانسمیتر مونو کسید کربن، سنسور مونو کسید کربن، دتکتور مونو کسید کربن، سنسور CO، ترانسمیتر CO، دتکتور CO و ... شناخته می شود. دتکتور مونوکسید کربن در سیستم های تهویه مطبوع بکار می رود. طبق ضوابط سازمان آتش نشانی نصب دتکتور مونوکسید کربن در تهویه پارکینگ ساختمان های عمومی و پرتردد جهت تخلیه دود الزامی می باشد و مهندسین ناظر نصب سنسور مونوکسید کربن را کنترل می نمایند.  آشکار سازی گاز مونوکسید کربن در گلخانه و نصب دتکتور مونو کسید کربن گلخانه جهت بررسی و جلوگیری از نشت گاز CO در بخارهای از اهمیت بالای برخوردار است. شکل فیزیکی سنسور CO بصورت اتاقی، ترانسمیتر مونوکسید کربن کانالی تولید می شود.

نظرات
نوشتن نظر بستن صفحه نظرات